آموزش و راهنمایی خرید

جنس پارچه سوییت و هرآنچه که باید راجع به آن بدانید

جنس پارچه سوییت و هرآنچه که باید راجع به آن بدانید - پارچه سوییت در کفش - جنس سوییت در کفش - کفش سوییت

جنس پارچه سوییت و هرآنچه که باید راجع به آن بدانید

شاید شنیدن نام پارچه سوییت شما را به یاد پاییز و لباس‌های پاییزی بیندازد. جنس خاص و ظاهر جذاب، که شکلی بین مخمل و چرم به آن داده است، باعث شده تا افراد خاص پسند زیادی به سراغ این پارچه بروند. معمولا هنگامی که فصل تغییر می‌کند و هوا رو به سردی می‌رود اولین لباس‌های گرمی که سر و کله‌شان در بازار پیدا می‌شود از جنس سوییت هستند. پارچه سوییت به دلیل جنسش به مراقبت و دقت در نگهداری نیاز دارد تا کفش شکل و ظاهر زیبای خود را همیشه حفظ کند. به همین دلیل قبل از خرید کفش با جنس پارچه سوییت باید اطلاعات مناسبی از آن داشته باشید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا از این اطلاعات بهره‌مند شوید.

 

پارچه سوییت، مدلی از مخمل کرک‌دار

پارچه سوییت همان پارچه‌های مخملی شکل است که معمولا در دوخت کفش و یا پالتو پاییزه استفاده می‌شوند. نام پارچه سوئیت (suede) از عبارت فرانسوی gants de Suede گرفته شده است و اولین بار از طریق همین دستکش‎های سوئدی وارد ایران شد که دستکش‌هایی بسیار نرم و لطیف بودند. برای اولین بار پارچه سوییت در کشور سوئد تولید شد اما امروزه بزرگترین تولیدکننده این نوع پارچه کشور چین می‌باشد.

خود پارچه سوییت در واقع از خانواده چرم محسوب می‌شود با این تفاوت که سطح آن دارای کرک می‌باشد که ظاهری خاص به آن بخشیده است. پارچه سوییت در مقایسه با چرم بسیار نازک است و حاصل مرحله پایانی پرداخت چرم می‌باشد که به همین دلیل به آن سوییت چرم هم گفته می‌شود. در حقیقت سوییت نام آخرین لایه چرم است.

 

جنس پارچه سوییت و هرآنچه که باید راجع به آن بدانید - پارچه سوییت در کفش - جنس سوییت در کفش - کفش سوییت

 

قدمت استفاده از این پارچه به طور کلی استفاده از چرم به زمانی بر می‌گردد که انسان نخستین دریافت که از چرم می‌تواند برای پوش خود و ساخت لوازم مورد نیازش استفاده کند. اما شاید بتوان گفت استفاده از پارچه سوییت به شکل امروزی برای اولین بار به دوره انقلاب صنعتی باز می‌گردد. در زمان انقلاب صنعتی مواد شیمیایی موسوم به تانن در دسترس افراد قرار گرفت و آنها نیز از این مواد شیمیایی در صنعت چرم‌سازی استفاده کردند و همین امر منجر به تحولی شگفت انگیز در استفاده از چرم شد.

پس از آن نیز با گذشت چندین سال و در قرن بیستم میلادی، با پیشرفت صنعت مد، پارچه سوییت بین فعالان این صنعت و مدگرایان آن زمان بسیار مورد توجه قرار گرفت. دلیل این توجه و استقبال نیز ظرافت و ماهیت مجلل و فاخری بود که داشت و همین امر موجب شده بود تا این پارچه به نمادی برای شان و منزلت افراد تبدیل شود.

 

پارچه سوییت چگونه تهیه می‌شود؟

همان طور که در ابتدا به آن اشاره شد پارچه سوئیت از پرداخت چرم ساخته می‌شود و از سطح زیرین پوست حیوانات بدست می‌آید. برخی از تولیدکنندگان تنها با وارونه کردن چرم از لایه زیرین آن استفاده می‌کنند که این سبب می‌شود محصول بسیار ضخیم و زمخت به نظر برسد و زیبایی و ظرافت خود را از دست بدهد.

برای تولید پارچه سوئیت به شکلی که ظرافت خود را از دست ندهد و نرم و با لطافت باشد، باید پرداخت چرم را از جایی شروع کرد که پوسته پوسته شده و ترک خورده است و سطح صاف و براق آن از بین رفته است و سطح کرکی زیریت در دو طرف چرم نمایان شده است.

برای ساخت پارچه سوییت می‌توان از چرم اغلب حیوانات استفاده کرد اما معمولا استفاده از چرم بره، بز، گوزن، خوک، گوساله و حیواناتی شبیه آن‌ها رواج بیشتری دارد. نوع حیوان و شرایط پوست آن برای تهیه پارچه سوییت با کیفیت خیلی اهمیت دارد. به گونه‌ای که اگر از حیواناتی که پوست کلفت‌تر و سن بالایی دارند برای ساختن چرم سوییت استفاده شود، معمولا الیاف آن زمخت‌تر و زبرتر می‌شود و یا اینکه پرز بیشتری دارد. بالعکس اگر از چرم حیوانی استفاده شود که پوست لطیف و نازک‌تر و سن کمی دارد پارچه سوییت حاصل از آن بسیار نرم و لطیف خواهد شد. در هنگام خرید کفش با جنس پارچه سوییت این موارد را به خاطر بسپارید.

 

سوییت طبیعی و مصنوعی یعنی چه؟ چند نوع پارچه سوییت داریم؟

برای خرید کفش سوییت باید توجه کنید که دو نوع سوییت طبیعی و مصنوعی در بازار وجود دارد. سوییت طبیعی از لایه زیرین چرم حیوانات با سطح کرک دار بدست می‌آید و بسیار لطیف و نرم می‌باشد. سوئیت مصنوعی نیز همانند نامش از روش‌های مصنوعی برای تولید آن استفاده می‌شود و استفاده از آن به نسبت چرم سوییت طبیعی محبوبیت بیشتری دارد. معمولا اکثر کفش‌هایی که با پارچه سوئیت دوخته شده و در بازار عرضه می‌شوند از جنس سوییت مصنوعی هستند.

پارچه سوییت مصنوعی به دو نوع پشت ساتن و پشت غواصی تقسیم می‌شوند. تفاوت این دو نوع پارچه نیز در میزان کشسانی آنهاست. به گونه‌ای که پارچه سوئیت پشت غواصی خاصیت کشسانی بیشتری به نسبت سوییت پست ساتن دارد و برای دوخت انواع کفش‌های زمستانه و پاییزه و بهاره از آن‌ها استفاده می‌شود. برای خرید کفش سوییت باید به مصنوعی یا طبیعی بودن آن توجه بسیاری کرد. زیرا هر کدام دارای خواص، معایب و مزایای مختلفی هستند.

پارچه سوییت طبیعی مقاومت زیادی در برابر لکه و رطوبت ندارد و بسیار سریع آب را جذب می‌کند. همچنین این نوع پارچه به دلیل ماهیتش به طور کلی مقاومت و دوام زیادی ندارد. به همین دلیل از سوییت طبیعی نمی‌توان برای مواردی که نیاز به مقاومت بالا دارند، همانند روکش مبلمان، استفاده نمود. در مقابل پارچه سوییت مصنوعی چنین معایبی را ندارد و دوام و مقاومت بسیار بالایی دارد. مزیت اصلی که پارچه سوییت مصنوعی نسبت به طبیعی دارد مقاومت زیاد آن در برابر آب است و تمیز کردن پارچه سوئیت مصنوعی نسبت به سوییت طبیعی نیز بسیار آسان‌تر می‌باشد.

 

Suede Shoes 5

 

برای تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن هنگام خرید کفش سوئیت نمی‌توان به ظاهر پارچه اتکا کرد. زیرا که سوییت طبیعی در ظاهر هیچ تفاوتی با سوییت مصنوعی ندارد. تنها تفاوت آنها در مقاومت و دوام آنها می‌باشد. پس برای راهنمایی بهتر است از خود فروشنده سوال کنید. فقط نکته‌ای که باید در رابطه با پارچه سوییت مصنوعی توجه کرد آن است که برای شست و شوی سوییت مصنوعی می‌توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید و این نوع پارچه در برابر چین خوردگی و تاشدگی بسیار مقاوم هستند.

 

پارچه‌های سوییت چه مشکلاتی دارند؟

عمده مشکلات و معایب کفش‌های سوییت در مقاومت و نحوه نگهداری از آنها است. همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد پارچه سوییت به سرعت آب و رطوبت را جذب می‌کند و همین امر موجب کاهش مقاومت و کیفیت آن می‌شود. یکی دیگر از مشکلات کفش‌های سوییت آن است که به سرعت لک می‌شوند و پاک کردن لک از روی این پارچه‌ها تا حدودی سخت می‌باشد. کفش‌های سوییت پس از شست و شوی مکرر و یا تحت فشار ماندن خاصیت اولیه خود را از دست می‌دهد و توانایی بازگشت به شکل اولیه خود را ندارند. به همین دلیل در هنگام خرید کفش سوییت و نگهداری از آن باید دقت کامل داشت.

 

آیا کفش‌های سوییت رنگ‌بندی محدودی دارند؟

پارچه‌های سوییت با اینکه از خانواده چرم هستند رنگ بندی بسیار متنوعی دارند و بسته به کاربردی که از آن انتظار دارید می‌توانید رنگ متناسب با آن انتخاب کنید. برای مثال بهتر است برای دوخت کفش از رنگ‌های گرم استفاده کنید. می‌توانید برای انتخاب رنگ این پارچه به فصلی از سال که در آن به سر می‌برید نیز توجه کنید و از رنگ‌هایی استفاده کنید که جلوه‌هایی از طبیعت هر فصل هستند و یا رنگ‌های بارز آن فصل باشند. هنگام خرید کفش سوییت هم نگران تفاوت کیفیت رنگ‌های مختلف نباشید. تمامی کفش‌های سوییت در هر رنگی دارای کیفیت یکسان هستند. تنها نکته‌ای که بهتر است به آن توجه کنید طبیعی بودن و یا مصنوعی بود پارچه سوییت است. چون دوام و مقاومت سوییت طبیعی از سوییت مصنوعی کمتر است و نگهداری و مراقبت بسیار زیادی می‌طلبد.

پارچه سوییت به دلیل ظاهر منحصر بفردی که دارد برای تولید انواع  کیف، کفش، لباس‌ها و اکسسوری استفاده می‌شود. هم چنین از پارچه‌های سوییت که مقاومت بالایی دارند برای رویه مبل، پرده و… استفاده می‌شود. با اینکه پارچه سوئیت از چرم بدست می‌آید اما تفاوت بارزی که بافت پارچه با چرم وجود دارد باعث می‌شود تا رنگ پذیری بیشتری داشته باشد و بر خلاف چرم از انواع رنگ‌های طبیعی و مصنوعی در آنها استفاده شود.

 

چگونه از کفش با جنس سوییت نگهداری کنیم؟

کفش‌های با جنس سوییت مراقبت زیادی می‌طلبند و برای نگهداری آنها باید نهایت دقت را به عمل آورد. همان طور که گفته شد پارچه سوییت در برابر آب مقاومت کمی دارد و اگر به صورت مکرر آن را بشویید پس از مدتی خاصیت خود را از دست می‌دهد و دیگر زیبایی و استفاده قبلی را نخواهد داشت. معمولا در زمان خرید انواع کفش سوییت یا محصولاتی که از جنس سوییت هستند دستورالعملی همراه آنها هست که شما را برای شست و شوی آن راهنمایی می‌کند و بهترین راه آن است که از همین دستورالعمل پیروی کنید.

به طور کلی کفش‌های سوییت بهتر است در برابر لک و مواد روغنی و آب محافظت شوند. چون هر نوع لکه‌ای به راحتی از روی کفش به راحتی پاک نمی‌شود. زمانی که کفش شما لک شد بهتر است برای برطرف کردن لک آن را به خشکشویی بسپارید و خودتان آن را پاک نکنید. کفش‌هایی که از جنس این پارچه هستند در برابر گرما و روغن و چربی بسیار آسیب‌پذیر هستند و حالت و شکل خود را از دست می‌دهند. برای نگهداری بهتر از محصولاتی که دارای پارچه سوئیت هستند بهتر است آنها را در محیطی تمیز، خنک و دور از هرگونه منبع حرارتی قرار دهید.

 

جنس پارچه سوییت و هرآنچه که باید راجع به آن بدانید - پارچه سوییت در کفش - جنس سوییت در کفش - کفش سوییت

 

به طور کلی برای نگهداری از کفش‌هایی که از جنس سوییت هستند بهتر است نهایت دقت خود را به کار گیرید. بهتر است همان اول که کفش را خریدید سطح کفش را با اسپری ضد آب بپوشانید تا مقاومت آن در برابر آب و رطوبت بیشتر شود. در نظر داشته باشید که در روزهای بارانی و یا در محیط‌های مرطوب هیچگاه از کفس‌هایی از جنس سوئیت استفاده نکنید تا به آنها آسیبی وارد نشود.

 

راه‌های شستشوی کفش سوییت چیست؟

کفش‌های سوییت مختلف واکنش متفاوتی در رابطه با انواع شوینده‌ها دارند و برخی از شوینده‌ها ممکن است باعث شوند که کفش شکل و یا کیفیت اولیه خود را از دست بدهد. پس بهتر است قبل از استفاده از هر نوع شوینده آن را روی قسمتی از کفش سوییت امتحان کنید تا از نداشتن تاثیر سوء بر رنگ و الیاف پارچه اطمینان پیدا کنید. برای رفع لک از روی کفش بهتر است آن را به خشکشویی بسپارید اما اگر اصرار دارید که خودتان این کار را انجام دهید قبل هر چیزی ماده چسبیده به کفش را تا حد امکان با قاشق و یا کاردک از آن جدا کنید. دقت کنید که به هیچ عنوان کفش را تحت فشار و مالش قرار ندهید زیرا در این صورت مواد لکه به عمق الیاف نفوذ پیدا کرده و وسعت بیشتری پیدا می‌کند.

جنس پارچه سوییت و هرآنچه که باید راجع به آن بدانید - پارچه سوییت در کفش - جنس سوییت در کفش - کفش سوییت

پس از برداشتن لکه برای شستشوی کفش با جنس سوئیت آن از یک ماده شوینده ضعیف که مطمئن هستید به بافت پارچه آسیب نمی‌رساند استفاده کنید. ماده شوینده را در یک سطل با آب مخلوط کنید و سطح لک شده را در آن قرار دهید. سعی کنید تا حد امکان از آب کمتری استفاده کنید و بخش وسیعی از کفش را خیس نکنید و در حد مرطوب شدن باشد چون پس از خشک شدن لکه رطوبت بزرگی روی کفش می‌افتد.

 

جنس پارچه سوییت و هرآنچه که باید راجع به آن بدانید - پارچه سوییت در کفش - جنس سوییت در کفش - کفش سوییت

 

اگر کفش شما پس از شستن لباس پرز داد با یک برس لباس بسیار نرم یا اسفنج به آرامی روی سطح کفش بکشید تا فرم پرزهای پارچه را احیا کنید. برای رفع لکه‌های مختلف، راه حل‌های متفاوتی وجود دارد. برای مثال برای لکه‌هایی که به دلیل تماس کفش با سطح اشیا ایجاد شده است بهتر است از بخار آب استفاده کرد.

جنس پارچه سوییت و هرآنچه که باید راجع به آن بدانید - پارچه سوییت در کفش - جنس سوییت در کفش - کفش سوییت

برای برخی دیگر از لکه‌ها بهتر است از موادی مثل الکل و سرکه سفید و برای برخی دیگر حتی از آرد ذرت استفاده کرد. توجه داشته باشید که اگر کفشی که با این پارچه دوخته شده پرز داد به دقت با یک برس لباس مناسب و نرم روی سطح پارچه بکشید. دقت کنید که فشار دست شما آسیبی به پارچه نرساند و باعث خراب شدن آن نشود. هیچگاه از قیچی برای کندن پرزها استفاده نکنید.

 

ویژگی‌های کفش با جنس سوییت چیست؟

در بالا به معایبی اشاره کردیم که قبل از خرید کفش با جنس سوئیت باید آنها را در نظر بگیرید. اما کفش با این جنس هم همانند سایر کفش‌ها هم دارای معایب است و هم در مقابل مزایای زیادی دارد. قبل از هرچیزی بزرگ‌ترین و بهترین مزیت کفش سوئیت ظاهر شیک و کلاسیک و در عین حال ظریف و لطیف آن است. این پارچه ظاهری بسیار مجلل به کفش می‌بخشد به طوری که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. مزیت دیگر مقاومت بالا و دوام کفش‌ها می‌باشد. درست است که گفتیم این نوع کفش مقاومت کمی در برابر آب دارد اما در مقابل، چون از خانواده چرم است، دوام بسیار بالایی نیز دارد و به راحتی خراب نمی‌شود و با نگهداری کفش به طور صحیح سال‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید.

یکی دیگر از مزیت‌های کفش سوئیت سطح صاف و یکدست و مرتبی است که باعث ایجاد ظاهر شیک شده است. کفش سوییت اصلا باعث حساسیت پوستی نمی‌شود برای مصرف کننده هیچگونه نگرانی و آسیبی را ایجاد نمی‌کند. کفش‌هایی که با این پارچه دوخته می‌شوند معمولا پاخور بسیار راحت، شیک و زیبایی دارند. رنگ‌بندی بسیار متنوع این کفش‌ها نیز از دیگر مزایای آن است و باعث می‌شود تا با انواع لباس با رنگ‌های مختلف آن را ست کرد.

 

چه برندهای معروفی از پارچه‌های سوییت استفاده می‌کنند؟

همان طور که گفتیم در زمان انقلاب صنعتی پارچه سوییت در بین طراحان کفش و لباس و فعالان این حوزه و مد گرایان، به دلیل ظاهر مجلل و فاخرش، به نمادی از شان و منزلت تبدیل شد. پس از آن نیز بسیاری از برندهای سطح بالا در طراحی کالکشن‌های لاکچری خود از پارچه سوییت استفاده کردند. امروزه نیز برند‌های بزرگ و لوکس همانند جیوانچی، هرمس و… در ساخت بسیاری از محصولات خود از این پارچه محبوب استفاده می‌کنند. امروزه شاید این پارچه نماد خود را به عنوان منزلت و شان طبقاتی از دست داده باشد و کمتر کسی در دنیای امروز به فاصله طبقاتی توجه کند، اما از این پارچه همچنان به عنوان نمادی از مدرنیته و دنیای مدرن استفاده می‌شود. افراد مشهوری مانند الویس پریسلی، هیو جکمن، برد پیت و… بارها از کفش‌هایی با پارچه سوییت استفاده کرده‌اند.

 

در خرید کفش سوئیت به چه نکاتی توجه کنیم؟

همان طور که گفته شد برای خرید کفش سوئیت باید به طبیعی و مصنوعی بودن آن و کاربری که شما از کفش سوییت می‌خواهید و رنگ متناسب با آن کاربرد توجه کنید. در بین کفش‌های سوییت با رنگ‌های مختلف تفاوتی از نظر کیفیت وجود ندارد و به دلیل مقاومت بالا می‌توانید برای هر کاربری استفاده کنید. تنها مسئله‌ای که وجود دارد طبیعی یا مصنوعی بودن پارچه است که آن هم به دلیل شباهت زیادی که به یکدیگر دارند قابل تشخیص نیست.

تنها تفاوت ریزی در برخی از سوییت‌های طبیعی به نسبت مصنوعی وجود دارد که در ضخامت و زمختی کفش می‌باشد که آن هم به کیفیت پارچه سوئیت باز می‌گردد. در غیر این صورت شما نمی‌توانید به راحتی و بدون کمک خود فروشنده سوییت طبیعی و مصنوعی را تشخیص دهید. در مقابل این کفش معمولا دارای کیفیت‌های متفاوتی است که به تولید کننده آن بر می‌گردد که آن هم بدون کمک فروشنده قابل تشخیص نیست و پس از استفاده از کفش شما متوجه آن خواهید شد.

 

سوالات متداول

پارچه سوییت چیست؟

پارچه سوییت از خانواده چرم و مخمل می‌باشد با این تفاوت که روی پارچه کرک‌های ریز وجود دارد.

انواع پارچه سوییت چیست؟

در دو مدل طبیعی و مصنوعی وجود دارد که از قیمت آن می‌توانید طبیعی یا مصنوعی بودن را حدس بزنید.

سوییت طبیعی از چه حیواناتی تهیه می‌شود؟

سوییت در واقع از چرم بره، بز، گوزن، گوساله و حیواناتی از این قبیل تهیه می‌شود.

ویژگی‌های کفش سوییت چیست؟

این کفش به رقم ظاهر کلاسیک و شیک، دارای لطافت و زیبایی بسیاری است. همچنین دوام و مقاومت کفش بالا می‌باشد اما مقاومت کمی در برابر آب دارد.

چگونه باید از کفش سوئیت نگهداری کرد؟

مقاومت کم این کفش در برابر آب، از مواردی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید.

شستشوی کفش سوییت به چه صورت است؟

بهترین و اولین پیشنهاد خشک‌شویی است اما اگر در خانه اقدام به شستشو کردید، ابتدا مقداری از مایع لباسشویی را روی قسمتی از کفش بریزید تا از واکنش بد پارچه جلوگیری کنید.

 
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *